pondělí 29. listopadu 2010

Uzghorod

Hlavním městem Zakarpatské Ukrajiny je velké a pestré město s názvem Užhorod, které leží těsně u hranice se Slovenskem a v celé oblasti je patrně městem největším.
Sídliště v Užhorodě - úžasné je, že prakticky každý balkon je jiný, nic není stejně. Miluji tuhle rozdílnost, je až téměř neuvěřitelná - řekli byste si, že zde přece musí být dva stejné balkony, ale ty se liší přinejmenším jinak opadanou omítkou...
Ihned po příjezdu vás obklopí spousty cikánů, nabízejících směnu peněz, ve městě však narazíte na spoustu směnáren. Protože se jedná o první město, na které zde narazíte, musím vás upozornit, aby jste si dali pozor na policii. O tom více zde.
Mohutnost zdejších staveb nezná mezí a jejich počet je opravdu vysoký. V hotelech převládá panelová atmosféra, před tímto konkrétním (na jméno si nevzpomenu) naleznete dokonce památník obětí Černobylu. Na něm se nesmí sedět, jak jsme později zjistili od skupiny asi 10ti policistů, kteří na nás šli celkem najisto, a nebýt skupinky ožralých kamarádů, které jsme si našli pár minut zpátky, bychom toho večera nejspíš spali jinde.
Patrně budete zaskočeni dopravou ve městě. Doprava v Uzghorodě je velmi chaotická, obzvlášť zajímavé jsou situace na kruhových objezdech, kde patrně nemá přednost nikdo a které rozhodně nefungují, jako u nás. Přednost má někdy ten, kdo na objezd vjíždí, někdy ten, kdo je na něm... Jednoduše je dobré si dávat pořád pozor a hlavně se nevynervovat. Taxikáři zde fungují asi stejně, jako u nás - drzost nezná mezí a při parkování mají nepsané privilegia. K Uzhorodu patrně přistoupíte nejlépe, když jej pojmete jako větší město - například jako malou Prahu. Je zde spousta lidí, kteří jsou chudí a spousta lidí, kteří na nich profitují, s tím rozdílem, že zde opravdu vidíte detaily.
Je zde spousta památek a patrně nejzajímavější z nich je hrad. Pokud se nebudete zdržovat na tržnicích s cetkami, kterých bude na Ukrajině ještě hodně a podstatně zajímavějších, stihnete klíčová místa v Uzghorodu projít za 2 až 3 hodiny (samozřejmě bez expozic).
Fascinující na Ukrajině je její vztah k církvi. I v těch nejzapadlejších zapadákovech narazíte na podobné kaple - vedle rozpadlých a polozbořených obydlí, do kterých zatéká nebo ze kterých vytéká dešťová voda, stojí kaple a kostely v neuvěřitelně dobrém stavu, s blyštící se zlatavou střechou a pohádkovým zdobením. Zvlášť patrný je tento vztah v Černobylské oblasti, kde se lidé dodnes dobrovolně snaží udržovat v zaniklých vesnicích kostely a kaple, nehledě na jejich zbytečnost a okolní sic ustupující, stále však přítomnou radiaci...

Vychutnejte si tu variabilitu prostředí, kontrasty jsou zde tak neuvěřitelně hluboké, že musí přímo praštit do očí. To vše si prohlédněte na fotografiích.


Potřebujete-li procvičit svou znalost azbuky, učiňte tak raději doma nebo si s sebou vezměte slovník:-)

 Pokud jste se někdy náhodou dostali ke geocachingu, můžete si vysbírat zdejší kešky, jejich kvalita však není nijak valná a Ukrajinci k této zábavě vztah povětšinou nemají (nesetkal jsem se za celou dobu s ani jedním Ukrajinským kačerem). Kešky na Zakarpatské tvořili převážně Češi a Slováci.

Uzghorodský amfiteátr - budinok kultury.
 Jak je to s ubytováním?
Jako každé větší město je i Uzghorod zaplněn hotely, ve kterých si vyberete z mnoha druhů tříd - nás, jako studentů se týkala třída nejnižší, ekonomická, která nás vyšla na nějakých 150 hřiven za noc, pro 3 osoby. Cenu jsme však smlouvali a je možné, že se také změnila (informace z léta 2010). Za business class zaplatíte i 200 hřiven na osobu, přičemž změna kvality se moc nekoná. Hotely jsou většinou vyprázdněné, zaplněné ani ne ze třetiny kapacity, a narazíte před nimi na velmi drahá auta.
Pokud nechcete sponzorovat Ukrajinské kapitalisty a máte v plánu prožít něco osobitějšího, můžete se porozhlédnout po ubytování u někoho z obyvatel, například pod hradem si určitě vyberete. Ceny se pak dostanou až na 30 %, tj k 50 hřivnám i níže, záleží, jak moc si věříte a jak je pozdě.
Noční uličky jsou barevnější, než kdekoliv jinde.
 V noci si dávejte pozor, s kým pijete a s kým se taháte. Ukrajinci jsou družní, ale když už přijde navěc, také umí být velmi agresivní a na věc přichází obvykle po několika kolech alkoholu.
Soudruh nám zanechal odkaz prakticky kdekoliv, kam se podíváme.

Žádné komentáře:

Okomentovat