(ne)Pijte vodu

Klasickým problémem, který se vyskytuje při cestovaní do cizokrajných zemí, je voda a bakterie v ní. Naše střeva jsou navyklá na určitý typ bakterií, které jsou obsaženy ve vodě, kterou pijeme doma. A proto mnoho turistů na Ukrajině trpí a trpí hodně, protože pijí vodu, kterou pít nemají. Je jen na vás, jak se s touto informací vypořádáte, ne všechna voda vám způsobí výše popsané, nicméně zažil jsem případy, kdy žízeň zvítězila nad rozumem a dotyčný toho potom litoval.
Ze zkušenosti doporučuji dodržet těchto pár zásad:
  • pokud víte, že míváte při cestování střevní potíže, rozhodně si při každém sestupu do města přikupte několik litrů balené vody
  • pokud víte, že vám balená voda nevystačí, připravte se na nejhorší z opačné strany a pořiďte si příslušné léky: základem je živočišné uhlí, smecta, dále pak endiaron a ercefuryl
  • dojde-li vám balená voda, jakoukoliv jinou doporučuji nejprve převařit

Svou pohostinnost vám na Ukrajině předvede mnoho bábušek a domácích, dejte si však pozor na to, co od nich přijímáte. Stejně, jako voda, se mohou stát nebezpečnými různé salámy, sýry a domácí pochoutky. Neříkám, že se nebude jednat o skvělé pochoutky, mnoho z nich se však může stát osudným pro váš žaludek. Proto si dejte pozor například na podezřelý zápach - místy sice asi bude těžké rozeznat zkažený a nezkažený ovčí sýr, obezřetnost je však vždy namístě.
S největší pravděpodobností neutrpíte stravováním se v restauraci, přijdete však o skvělé zážitky a nepokecáte si tak dobře, jako s bačou na salaši:)