Ukrajinská policie

Zásadní informace:

Obec: 60km/h, mimo obec: 90km/h. Mějte ve dne vždy zhasnutá světla, auta s rozsvícenými tím tuplem zastaví...

Jistě je vám známo, že policie může být pro mnoho cest tvůrcem negativních zážitků. Při cestách po Evropě se vám však stane nanejvýš to, že zaplatíte přehnanou pokutu, většinou až když něco provedete, tj. rychlostní limit, dopravní značení a podobně.

S Ukrajinou je to však jiné. Zde zvítězila absurdita a poplatky za nic. Toto je mi známo nejen ze své zkušenosti, ale také z vyprávění mnoha kamarádů, kteří Ukrajinu také navštívili. Pro mě jsou Ukrajinští policisté nejhoršími, s jakými jsem se setkal.

Představte si situaci, kdy jedete ke kopci dlouhému 500 metrů - dole vás zastaví policie a chce papíry. Pak si všimnou, že jste cizinec (a to ještě nemusí nic znamenat, jedná se pouze o model) a pustí vás s omluvou dál. Vy si oddychnete, jenže nahoře na kopci vás čeká hlídka druhá, zaměřená na turisty. Taková hlídka si něco najde a ze zkušenosti vím, že není moc dobré odporovat, tzv. štraf (pokuta) se obvykle pouze stupňuje.
Nejčastějším případem jsou vymyšlené rychlostní limity. Ty se vám snaží dokázat pomocí Star Trekových Tricoderů s digitálním červeným číslem, které se snaží vnutit, že vám nefunguje tachometr. Musíte být rozdhoní a nepřipustit, že jste přestupek spáchali (pokud jste jej opravdu nespáchali).

Co se vám může přihodit?
  1. zabavený pas = to nejhorší, nejedete domů - v tomto případě nezbývá, než zaplatit pokutu nebo rovnou kontaktovat ambasádu - tel. č.: +38 044 272 21 10 nebo +38 044 272 04 31 nebo +38 044 272 08 07. Připravte se však, že tento postup vám prodlouží dovolenou i několikrát, někdy je tedy vhodné opravdu zaplatit.
  2. přijdete o všechny peníze = pořád můžete jet domů a končí to pro vás vlastně dobře. 
  3. jedete dál s omezeným rozpočtem = nejlepší možná varianta, jenom budete muset oželet nákupy zavařovaček plných borůvek od dětí podél cest.
  4. chtějí po vás "na Kafe" - toto je zcela běžný postup a celkem solidní výtěr je, když jim strčíte do ruky balení kávy, na to nemají co říct, nicméně dotírat budou dál, i když jste nic neudělali.
Pro všechny případy je nejlepší mít sebou železné zásoby alkoholu, nejlépe plechovkového piva, např. Budvaru nebo Plzně, které Ukrajinci znajía vědí, že se jedná o dražší značky. Tím se pak dá krásně vyváznout bez sebemenší újmy na zdraví, nervech a peněžence.

Jelikož budete v Uzghorodu nejspíše vybírat peníze, dbejte zvýšené opatrnosti. Proč? Protože dalším z mých kamarádů se stalo téměř neuvěřitelné: při výběru si všiml poblíž stojícího policisty, který jej za měste o všechno obral, samozřejmě bez debat a smyslu. Přesto však doporučuji v Uzghorodu peníze vybrat, dále jsou bankomaty a banky méně častým projevem civilizace.

Další problém nastává, když vám dají fouknout, pokud přiznáte, že jste večer předtím pili, na 90% jste si vysloužili štraf minimálně 200 Euro, i když nic nenadýcháte. Fouká se totiž do balonku a výsledek je ihned zmanipulován. Také se můžete setkat s policií, kdy skutečně máte vypito, pak je nejlepší nafoukat 20 - 100 Euro policistovi přímo do klobouku, ušetříte.