Hraniční přechody

V červnu 2016 jsme vyzkoušeli hraniční přechod Berehove - Beregsurány při výjezdu z Ukrajiny a činili jsme tak záměrně. Jak se dočtete níže v původní verzi tohoto článku, na hraničním přechodě v Užhorodě máme zkušenosti s neskutečnými čekacími časy. Použitím hraničního přechodu Berehove Beregsurány se tomtu pravděpodobně vyhnete. My jsme čekali hodinu, což je na poměry slušný čas.
Navíc celou cestu pak můžete strávit na dálnici - z maďarského Miskolce prakticky až do Prahy jedete po dálnici. Tento hraniční přechod mohu jednoznačně doporučit.



Dále jsme otestovali hraniční přechod v Solotvinu (cestou do Ukrajiny z Rumunska) a vše proběhlo naprosto korektně a bezproblémově. Odbaveni jsme byli za cca 30 minut.


Původní článek je níže

Nejznámějším hraničním přechodem je bezesporu Vyšné Nemecké - Uzghorod, který spojuje Slovenský zapadákov s hlavním městem Zakarpatské Ukrajiny. Možná, když se zeptáte svých babiček, zjistíte, že jim je Užhorod důvěrně známý. Alternativní cestou se pro Vás může stát hraniční přechod Ubľa - Malyi Bereznyi, nevýhodou však je zajíždění do hor, s čímž souvisí zvýšená spotřeba benzínu a delší doba přístupu.

Rozhodnete-li se pro cestu přes Užhorod, uvidíte nejenom tradiční ukrajinské směnárny ve formě drzých cikánů otevírajících okna auta zvenčí, ale hlavně krásné město, ve kterém, když zbystříte, nepřehlédnete nádherné prvky architektury. Užhorod má i vlastní malé letiště, stovky obchodů, krásný hrad, tržiště a vše, co do takového města patří. Pro vás, jako cestovatele, je zde však nejklíčovější téměř neuvěřitelný fakt - zde je jedno z posledních míst, kde si užijete toaletu v evropském slova smyslu. Hlouběji v těchto panenských krajinách už tak často splachovací záchody nejsou a pokud ano, obvykle stejně sami usoudíte, že hygieničtější bude skočit za strom vedle. Když už jsme u toalet, rozhodně nedoporučuji použít ty na hraničním přechodě.
Tisíce odstavených vozidel, které zde potkáte, přesně odpovídají kvalitě ukrajinských cest.


Při pohledu na mapu si určitě všimnete dalších několika čar protínajících Slovensko Ukrajinskou hranici - jedná se však o polňačky a vtipné je, že u Slováků jsou značeny úzkou bílou čarou, kdežto na Ukrajinské části mapy tlustou žlutou, tedy jako větší cesta.

Rady a tipy:
 
V souvislosti s hraničními přechody je nutné uvést čekácí dobu. Vzhledem  k faktu, že Ukrajina je za hranicí Schengenského prostoru, při cestě zpět očekávejte příšerné zdržení. Můj rekord je 6 hodin, jednání celníků neúprosné, nehledí na zdravotně postižené nebo matky s dětmi, jsou to prostě ukrajinští celníci, tvrdí hoši. Cestou tam byste moc velké zdržení neměli zažít, je to tak proto, že Schengenský prostor opouštíte. Naopak cestou zpátky musíte počítat s tím, že vám prohledají kompletně celý vůz a rozbalí zavazadla, a to jak na Ukrajinské, tak na Slovenské straně hranice.

Limity převozu na jeden přechod jsou 2 krabičky cigaret (dříve karton, na to jsme také dojeli), a litr alkoholu, to vše na osobu. Jede-li vás tedy 5 a jeden je nekuřák, můžete využít jeho osoby k převozu.
Všimněte si také báječných kontraband detektorů, kterými Ukrajinci s oblibou prohledávají celá vozidla - patrně se jedná o jakýsi detektor radiace.

Cestou na Ukrajinu dostanete tzv. Bomašku, což je lísteček, na němž jsou údaje o vozidle, kterým jste přijeli a údaje z Vašeho pasu. Ten když ztratíte, užijete si nekonečné opletačky a tahanice, pohledy plné pohrdání a provokaci. Na Ukrajinské straně. Slováci už jsou relativně normální.

Možná také budete také vyplňovat celní deklaraci! Tu vyplňte poctivě, podle pravdy, protože pokud se pánům s modrýma čepičkama nebude něco zdát, kompletně prolezou každou peněženku a pokud najdou něco neuvedeného v celní deklaraci, je to jejich a vy nemáte nejmenší nárok na navrácení. Dostal se ke mě příběh slovenského podnikatele, který v deklaraci uvedl 200, ale ve skutečnosti s sebou měl 800 Euro. Těch zbylých 600 mu celníci zabavili, protože na to přišli a ještě dostal solidně seřváno.