pátek 19. listopadu 2010

Autem po Ukrajině

Na Ukrajině máte nespočet způsobů, jak můžete cestovat. Asi nejjednodušším, ale dražším způsobem je jízda vlastním vozidlem, můžete silou motoru cestovat také maršutkou, což je malý autobus. Nebo si dáte hardcore a půjdete pěšky, i takoví se našli.

Pokud se rozhodnete vyjet na Ukrajinu autem, možná dost ušetříte, když si koupíte staré auto z bazaru. Ukrajinské cesty jsou totiž příšerné, i když mapy tvrdí opak. Například silnice první třídy (aspoň tak praví mapa) z Koločavy do Chustu začíná jako 20 let starý štěrkoasfalt, který samozřejmě nikdo neudržuje. Jsou v něm díry, a to v hustotě asi 100 děr na 10 metrů čtverečních. Po deseti kilometrech, z neznámého důvodu, narazíte na velmi kvalitní asfalt uprostřed země nikoho, který po dalších 2 kilometrech končí a začíná cesta pouze ze štěrku. A to popisuji jednu z hlavních cest v oblasti. Cestování autem je zde tedy z hlediska škod na vozidle nesmírně náročné a hlavně pomalé, pokud nevyužíváte hlavní tahy, kde skutečně asfalt je. Pak však musíte počítat s policejní kontrolou na každém kroku. Například magistrála podél hranice s Rumunskem je přímo vražda, policajt na každém kroku.

Klíčové na cestování autem po Ukrajině je jet vlastním autem. Vyhnete se tím spoustě problémů a papírování.

Na druhou stranu je cestování vozidlem relativně levné z hlediska cen benzínu. Za poslední dva roky se ceny téměř nehnuly, zůstávají kolem 21 Kč za litr. Je dobré myslet na to, kam jedete. Mějte vždy alespoň půlku nádrže, může se vám totiž stát, že v dalších 100 Km nenarazíte na benzínku a co hůř, cesta bude zatarasená a vy se budete muset vracet, i to se může stát. V souvislosti s cenami benzínu musím podotknout, že při vyplňování celní deklarace se vám velmi pravděpodobně stane, že se vás celník zeptá, kolik máte benzínu v nádrži. Asi bude rozumné tvrdit, že více jak polovinu, a to proto, že si na cestě zpět určitě budete chtít nabrat levný benzín a přes hranice můžete převézt nanejvýš o 10 litrů více, než s kolika jste do Ukrajiny vcestovali. Ještě jsem nezažil, že by s tím někdo problémoval, ale na Internetu se o tom dočtete a absurdita v těchto oblastech nezná mezí, kór pak na celnicích.

Horší je to s LPG, alespoň bylo. Teď začíná přibývat benzinových stanic, kde jej načerpáte. Ceny jsou jako u nás, tj. poloviční oproti benzínu. Téměř všechny LPG stanice berou stejný plyn, takže zde si s klidem v duši můžete načerpat na té nejlevnější, na kterou narazíte.

Žádné komentáře:

Okomentovat