úterý 2. října 2012

Policie, pokuty, nepříjemnosti

Vyjma prvního článku o policii na Ukrajině přinášíme další informace.
Ono to s těmi policisty na Ukrajině není zase tak zlé, dokud nepřekročíte rychlost. Letošní zprávy o policistech, kteří v Donětsku zbili Čecha, jsou víceméně přehnané, a pokud ne, tak zcela obyčejného charakteru. Policie byla, je a bude represivní silou, která není na východě nijak zvlášť kontrolována a proto dříve, či později své moci zneužije. Toto se může stát i u nás, i kdekoliv jinde, to, že se to stalo zrovna na Ukrajině, je pro mnoho lidí důvod, aby se z této země pokakali strachem, ale ti, kteří mají opravdu zájem, si mohou být jisti tím, že je to tady s policisty jako kdekoliv jinde.
Zásadním rozdílem oproti české policii je možnost kteréhokoliv policistu uplatit a druhým zásadním rozdílem je fakt, že vás policie na Ukrajině nezastaví, dokud neuděláte přestupek.

Je potřeba zmínit se o informační necelistvosti prvního článku - pro Zakarpatskou obsahuje správné rychlostní limity, ale ne pro zbytek Ukrajiny - je zde ještě omezení 130 km/h na dálnici. Dálnici však nemusíte řešit, protože na Ukrajině žádná není. Ani hlavní tah Lviv - Kyjev - Charkov - Donětsk není dálnicí, pouze s etak tváří! Letos (2012 - EURO fotbal) jsme si to letěli 150 km/h směr Kyjev, domnívaje, že jsme na dálnici a dnes mohu říct, že byla jen a jen náhoda, že všichni policisté zrovna měli někoho zastaveného - teď už vím, že přestože se tak tváří, není E40 dálnicí (možná už jen chybí značení), čímž se dá logicky uhájit nečekanost typu kráva na cestě nebo přechod pro chodce nebo ne nadúrovňové křižovatky. Pokutu jsme paradoxně dostali až v Kyjevě. A pak v Dněpropetrovsku a pak někde u Zakarpatské.

Zpátky k policii. Pro případ, že Vás zastaví policista na Ukrajině, už budete platit. Z toho už není cesty ven. Nejsou zde namátkové kontroly.

Pokuta za rychlost na Ukrajině - jak z toho ven? 

Je několik možností:
 1. Mít připraveno 100 hřiven - tuto částku se prý obecně dává policistům, pak se má člověk normálně sbalit a jít, bez debat. Takto jsme to udělali 3x, ale částka se lišila - viz. níže. Výhodou je, že máte skvělý pocit z podvedení systému, nevýhodou je, že jste o 100 hřiven lehčí a máte špatný pocit, pokud se policista mračí.
 2. Nechat si napsat pokutu, většinou se jedná o 100€, avšak pokuta domů nepřijde. Potřebujete však další osobu s řidičákem, protože svůj nedostanete zpět, dokud nezaplatíte účet.
 3. Nový způsob, který jsem vyvinul letos po 3 zaplacených pokutách (vzdálenosti mezi městy jsou tak velké, že bez těch pokut bychom ještě byli na cestě) - nahlásit doma ztrátu řidičáku, vyřídit si nový a v případě policejí zástavy si nechat vypsat pokutu na starý - systémy propojené s Ukrajinou nemáme, leda tak ropovod, takže si policajt nemá jak ověřit pravost průkazu. Fotka tam je, tak co.
 4. Advanced verze - nahlaste ztrátu řidičáku a navíc si vyřiďte mezinárodní řidičák, máte tak 2 životy k dobru.

A teď velikost pokut.

Za alkohol nevím, ale místní říkají, že se dýchá do klobouku a policajt to hned pozná. Nám foukat nedávali.
Za rychlost - do 20km/h navíc by se nemělo platit nic, pokud policajta nepodvádí žena a nebolí ho hlava. Nad 20 km/h je obecně 100 hřiven, což jsme pocítili poprvé v Kyjevě. Říká se tomu "pojďme sepsat protokol". Úplatek nenavrhujte, počkejte, až jej policista navrhne sám. Peníze mu nedávejte do ruky, otočí se. Musíte je položit na palubní desku a hlavně se mu snažit dát najevo, že žádné smlouvání nebude.
Pak je zde ale fakt, že jste cizinci, a někteří policisté jsou prostě lidé, kteří si říkají když ne já, tak někdo jiný, a pokuta se zvedne. A tak jsme u Dněpropetrovsku zaplatili 300 Hřiven a u Zakarpatské 150 hřiven.

Souhrn:
 • 80km/h v 60: 100 hřiven, Kyjev, policista táhl alkoholem
 • 66km/h v 40: 300 hřiven, mezi Dněpropetrovskem a Záporožím
 • 93km/h v 60: 150 hřiven, někde u Kamence Podolsky, jediný anglicky mluvící policista.
Ještě je třeba upozornit, že i když po 20 dnech na Ukrajině budete mluvit Rusky, policistům rozumět ve chvíli krize nebudete:-)

2 komentáře:

 1. Na Ukrajině jsem dlouhá léta jako doma. Ukrajinský policista ( MENT ) vás zastaví i bez přestupku. Stačí,že máte zahraniční SPZ, on si už najde svůj důvod pro pokutu. Vaše štěstí bude, když zastaví MOSKALA ( občana Ruska ), to pak veškerou pozornost přenese na tohoto člověka a vás pustí. Při setkání s policistou na Ukrajině nikdy nehovořte rusky, ukrajinsky, a to i když jste tlumočník se státnicí. Pokud vám chce policista odebrat dokumenty, nebo vás chce jinak obrat o peníze, chová se drze, prohlaste česky, že chcete volat konzula ČR a žádejte přístup k telefonu. Upozorňuji, 90% ukrajinských policistů čeká na VAŠE peníze. Ještě maličkost, mnoho dopravních značek je ve městech zavěšeno několik metrů nad silnicí, takže když je už tma, dopustíte se velice snadno dopravního přestupku. Jinak Ukrajina stojí za poznání,několik názvů měst a vesnic v Čechách má původ na Ukrajině,to samé se dá říct o mnoha příjmeních občanů ČR.

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji za reakci. Teď jsme se zase byli podívat na UA a pocholků tam pobíhalo že by jich do čepice šlo nasbírat!

  OdpovědětVymazat